|

Konstytucja 3 Maja

Jak myślicie kto jest autorem Konstytucji 3 maja?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, autorów jest wielu. Ale ostateczną formę Konstytucji nadał Hugo Kołłątaj.

A jak wyglądał dzień 3 maja 1791 roku?

Obrady rozpoczęły się o godz. 11, odczytaniem parlamentarzystom projektu ustawy. Nie wszystkim się spodobał. Warchoł i krzykacz poseł Jan Suchorzewski wyciągnął z tłumu na środek sali, swojego sześcioletniego syna, grożąc, że zabije własne dziecko, jeśli zostanie uchwalona Konstytucja. Krzykacza uspokoił wyróżniający się ogromną posturą i siłą poseł litewski.

Na sporach i protestach mineło 7 godzin, a ostatecznie o ich zakończeniu zdecydował przypadek. Król chciał zabrać głos i aby być lepiej widocznym, stanął na tronie i podniósł rękę, co natychmiast wykorzystali zwolennicy reform, odczytując ten gest jako złożenie przysięgi. Król wykorzystując sytuację rzeczywiście ja złożył i wezwał wszystkich, aby poszli za nim do katedry dla złożenia wspólnego ślubowania i odprawienia dziękczynnych modłów.

Jednak kiedy w Sali Senatorskiej oglądamy dokładnie faksymile oryginału Konstytucji zobaczymy, że na pierwszej stronie widnieje data 5 maja. To data kiedy dokument został wpisany do ksiąg grodzkich, a tym samym został zalegalizowany.

Co zatem działo się 4 maja?. Był to zapewne trudny dzień dla króla: musiał bowiem przekonywać 30 posłów – przeciwników Konstytucji aby wycofali swoje protesty. Konstytucja musiała zostać przyjęta jednogłośnie i w całości.

Similar Posts