
Similar Posts

Ulica Królewska
Ulica Królewska. Przed wojną – jedna z reprezentacyjnych ulic miasta. Dzisiejsza ulica Królewska ma praktycznie w 100% nową zabudowę. Ze starej, pozostała jedna kamienica (Maksymiliana Górewicza, pod numerem 23) choć i ją pozbawiono zachodniego skrzydła. Mamy też Narodową Galerię Sztuki “Zachętę”. I tyle.A przed wojną? Na rogu z Krakowskim Przedmieściem mieliśmy kamienicę fotografa Warszawy, Karola…

Zamek Królewski epoki Wazów
Zamek Królewski w epoce Wazów, przed potopem. Na pierwszym planie widzimy pałacyk księcia Karola Ferdynanda Wazy oraz mur oporowy zamku. Od strony Wisły Zamek Królewski ma jeszcze szatę gotycko-renesansową, ładnie widać Dom Wielki oraz kolejny budynek zbudowany za czasów króla Zygmunta Augusta. Po prawej stronie – fragment Curia Minor, czyli dawnego fraumyceru księżnych mazowieckich. Co…

Herb Cechu Krawców
Widzieliście na elewacji frontowej kamienicy Cechu Krawców przy Krakowskim Przedmieściu 41 “nożyczkowy” emblemat cechu? Rok 1380 r., widniejący na cechowym godle, to data zawiązania w Warszawie Cechu Krawców. Wtedy książę Janusz I nadał cechowi przywilej. Czyli cech jest niewiele młodszy od naszego miasta i jak niektórzy uważają to pierwszy cech warszawski. Godło umieszczone jest na…

Pałac Morsztynów
Wszyscy wiemy, że Jan Kiliński to dzielny szewc, który przewodził Insurekcji Warszawskiej. Powstańcy zdobyli wtedy m.in. Ambasadę Rosyjską. No właśnie, ale gdzie się ona wtedy znajdowała? Ambasador rosyjski Osip Igelström urzędował wtedy w pałacu przy ulicy Miodowej, dzisiaj znanym jako Pałac Młodziejowskiego albo Morsztynów. Pałac ten początkowo należał do Stanisława Morsztyna, później na krótko zatrzymał…

Pomnik Peowiaka
Pokazywaliśmy Wam niedawno rzeźbę Ewa dłuta Edwarda Wittiga. Z kolei przed Zachętą jest usytuowane również swego czasu kontrowersyjne dzieło tego artysty ” Pomnik Peowiaka” Ciekawe jest to, że rzeżbę ustawiono w miejscu w którym w 1918 r. Józef Piłsudski z balkonu pałacu Kronenberga odbierał defiladę oddziałów POW. Pomnik nie spotkal się ze zbyt entuzjastycznym przyjęciem,…

Najstarsza Syrenka warszawska
Która warszawska rzeźba Syrenki jest najstarsza? Oczywiście ta stojąca na rynku Starego Miasta. Powstała w 1855 roku, początkowo na sztucznej grocie, z której tryskała woda. Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale w latach 20-tych XX wieku Syrenka przestała się podobać i trafiła na Solec. Tam szczęśliwie przetwała wojnę. W 1951 roku ustawiono ją w Centralnym…