|

Plac Muranowski

Poznają Państwo to miejsce? Nie poznają? W sumie nic dziwnego. Po tym placu na dzisiejszej mapie Warszawy nie ma nawet śladu. Zmieniła się siatka ulic, zmieniła architektura. To miejsce to plac Muranowski.Plac powstał na miejscu dziedzińca pałacu Szymona Bellottiego (architekta króla Jana III Sobieskiego), który w tym miejscu miał swoją willę “Murano”. Willa ta nadała nazwę całej dzielnicy – Muranów.

W przedwojennej Warszawie plac był centralnym miejscem Śródmieścia Północnego.W pierwszych dniach Powstania w Getcie Warszawskim plac Muranowski był świadkiem niezwykłego zdarzenia. Oto na jednym z budynków zawisły dwie flag. Żydowska – biało niebieska oraz polska – biało-czerwona. Były one widoczne z daleka, także a aryjskiej części miasta. Flagi zostały wywieszone przez żołnierzy Żydowskiego Związku Wojskowego.

Gdybyśmy mieli dzisiaj szukać śladów po placu Muranowskim, chyba najłatwiej będzie pojechać na skrzyżowanie ulicy Andersa i Stawki. Zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że stoimy na skraju placu. Zresztą – dla Państwa wygody przygotowałem małą mapkę z siatką ulic – dzisiejszą i przedwojenną. Nic się nie zgadza, prawda?

Similar Posts