Maria Kalergis
Ach, czymże byłby świat bez kobiet! Przykład? Proszę bardzo
Maria Kalergis – ur. w 1822 roku córka niemieckiego oficera, adiutanta znienawidzonego przez Polaków ks. Konstantego. Jej mama była Polką, tata – o czy już wspomniałem – Niemcem.
Chopin uczył ją grać na fortepianie, wspierała Wagnera, była miłością Cypriana Kamila Norwida, pomagała Stanisławowi Moniuszce.
Opowiedzmy o Norwidzie. Ona – już przedwcześnie dojrzała, on – nieśmiały i subtelny, zakochał się w niej bez pamięci. Nawet się jej oświadczył, jednak nie został przyjęty, zresztą różnica klas była zbyt wielka. Istnieją mocne przypuszczenia, że Maria Harrys z tragedii “Pierścień wielkiej damy” to właśnie Maria Kalergis… Podobno też to właśnie Maria Kalergis pomogła Norwidowi odkryć Chopina.
Marii Kalergis mocno zaangażowała się też w pomoc Stanisławowi Moniuszce. Po pierwsze, przy próbie wystawienia “Halki” napotkał on na sprzeciw dyrektora Sergieja Muchanowa. Maria Kalergis pomogła… Później zorganizowała też zbiórkę funduszy dla Moniuszki borykającego się wówczas z problemami finansowymi. Zebrano dla niego łącznie 25 tysięcy ówczesnych złotych.
Nie dość na tym. Maria Kalergis przyczyniła się do otwarcia Instytutu Muzycznego w Warszawie. Współtworzyła też warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Do tego cały czas bardzo aktywnie działała w towarzystwach dobroczynnych.
Ta prawie dzisiaj zapomniana mecenaska sztuki została pochowana na Starych Powązkach, w grobie razem z ojcem. Łatwo ją znaleźć – leży w alei przy katakumbach.
Na zdjęciach: Maria Kalergis oraz zdjęcie jej ostatniego spoczynku.