|

Jan Żabiński

8 kwietnia mija 125 rocznica urodzin️ Jana Żabińskiego, dyrektora Warszawskiego ZOO w latach 1929 – 1951. Z wielką pasją rozwijał powierzoną mu instytucję, a jego najbliższą współpracowniczką stała się żona Antonina. W latach okupacji ich dom- willa “Pod Zwariowaną Gwiazdą” stał się schronieniem dla tych, którzy byli prześladowani za samą przynależność do określonej narodowości.

W 1965 r. instytut Yad Vashem, w uznaniu ich okupacyjnych zasług, przyznał państwu Żabińskim medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

A jakim człowiek był Jan?

Był przede wszystkim człowiekiem wiernym swym ideałom i postępującym zawsze według swojego wewnętrznego kodeksu moralnego, nie wahał się iść pod prąd i nigdy nie pochylał karku, jeśli uważał, że należy przeciwstawić się złu lub ludzkiej krzywdzie. Żona, Antonina tak go opisywała w swojej książce “Ludzie i zwierzęta”:

„Jan był uosobieniem odwagi i zimnej krwi, nie znosił roboty na wariata. Hołdował nieubłaganej logice rozumowania. Ale kto widział Jana w momentach świętego oburzenia, gdy z gniewem zaciera głowę, marszczy brwi i piorunuje spojrzeniem osobę ośmielającą mu się przeciwstawić, ten zrozumie, że nawet okupanci nie czuli się przy nim panami sytuacji”

O swojej bohaterskiej postawie mówił: „Żadne to bohaterstwo. Zwykła ludzka przyzwoitość…”

Budynek willi jako jedyny nie został zniszczony podczas działań wojennych i do dziś wprowadzono w nim tylko niewielkie zmiany. Otacza go ogród w stylu francuskim, gdzie rośnie drzewo zasadzone ręką doktora Żabińskiego – przepiękny okaz miłorzębu.

May be a black-and-white image of 1 person

Similar Posts