| |

Serce Chopina

W Bazylice Św. Krzyża znajduje się serce Fryderyka Chopina. To pewnie wiedzą prawie wszyscy, nie wszyscy jednak wiedzą, jakie były wojenne losy serca Chopina? Przecież podczas Powstania Warszawskiego kościół Św. Krzyża został praktycznie całkowicie zniszczony?

Otóż, jak to zwykle u nas, wydarzyło się coś zupełnie nieoczywistego. Gen. SS Erich von dem Bach-Zalewski zdecydował się na nieoczekiwany gest i postanowił przekazać serce Polakom. Wysłał swoich oficerów do Milanówka, Ci z kolei wrócili z arcybiskupem Antonim Szlagowskim. Niemcy przekazali urnę z sercem Chopina arcybiskupowi, uroczystość została nagrana dla celów propagandowych. Serce Chopina przebywało w Milanówku w prywatnej kaplicy arcybiskupa, skąd po wojnie, przez Żelazową Wolę, wróciło do Warszawy.

Nazywany katem Warszawy Gen. SS Erich von dem Bach, mający po matce słowiańską krew, nigdy nie został ukarany za swe zbrodnie z okresu II Wojny Światowej.

Na zdjęciach: arcybiskup Szlagowski, gen. SS Erich vod dem Bach-Zalewski, kościół w Milanówku, gdzie w budynku plebanii znalazło schornienie serce naszego kompozytora.

#magiawarszawy#przewodnikwarszawski#sercechopina

Similar Posts