|

Szał uniesień

Obraz “Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego zna chyba każdy – jest prezentowany w Muzeum Narodowym w Sukiennicach w Krakowie. Sam Władysław Podkowiński zmarł w wieku 29 lat, jest pochowany na Starych Powązkach. Znaleźć jego grób jest łatwo – znajduje się nieopodal Katakumb.

“Szał Uniesień” był prezentowany w warszawskiej “Zachęcie” od 18 marca 1894. Obrazowi towarzyszyła aura skandalu.Spekulowano, że naga kobieta ma twarz kobiety z towarzystwa, która nie odwzajemniała uczucia artysty. Być może była to Ewa Kotarbińska. Tak czy siak, dumny Podkowiński nie mogąc znieść pretensji rodziny Kotarbińskiej, pociął obraz 37 dnia wystawy.

Wkrótce potem zmarł. Obraz został odrestaurowany przez Witolda Urbańskiego. Następnie był prezentowany w różnych miejscach, by na koniec zawędrować do Krakowa, gdzie możemy oglądać go do dzisiaj. Obecnie uznawany jest prekursorem nowego wówczas nurtu w malarstwie, nazywanego symbolizmem.

Sam Podkowiński zmarł w styczniu 1895 roku, czyli niecały rok po tych wydarzeniach. Warto na chwilę zatrzymać się przy Jego grobie.

#magiawarszawy#warszawazprzewodnikiem#zwiedzaniewarszawy

Boost your post

Your post “Obraz “Szał uniesień” Wła…” is performing better than 90% of other posts on your Page. Boost it now to reach even more people.

Similar Posts