|

ulica Narbutta

Ulica Narbutta.

Stoi tutaj nieco ukryta kamienna, przepiękna, rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, dłuta Zofii Trzcińskiej- Kamińskiej, która została zamówiona przez mieszkańców u artystki w 1943 roku.

Kompozycja całości utrzymana jest w stylistyce modernistycznej, wpisującej się w architekturę kolonii mieszkaniowej.

Kim była autorka tej rzeźby❓

Zofia Trzcińska-Kamińska była osobą nietuzinkową❗, bo jak inaczej można opisać kobietę, która w 1915 roku zaciągnęła się w męskim przebraniu i pod nazwiskiem Zygmunt Tarło do II Brygady Legionów Polskich, a w czasie okupacji została tercjanką o imieniu Gertruda?

Kiedy mąż Zofii, Zygmunt Kamiński dowiedział się o wstąpieniu żony do Legionów, natychmiast złożył w Komendzie podanie z prośbą o wycofanie legionisty Zygmunta Tarły z szeregów. A niepokorna Zofia po zakończeniu wojaczki postanowiła zapisać się na kurs rzeźby do profesora Edwarda Wittiga, po to aby pomnikiem upamiętnić kolegów legionistów.

W swojej karierze zajmowała się niemal wszystkimi gatunkami rzeźby: dekoracjami architektonicznymi, rzeźbami nagrobnymi, medalierstwem.

W Łazienkach Królewskich, w Ogrodzie Modernistycznym można zobaczyć rzeźbę pochodzącą z wczesnego okresu twórczości artystki. Jest to „Jutrzenka” z 1921 roku. Do dzisiaj możemy też oglądać dom przy ul. Myśliwieckiej 10 w którym mieszkała Zofia z mężem. Ten dom jest częścią Kolonii Profesorskiej. Jednym z sąsiadów Państwa Kamińskich był Oskar Sosnowski, który również pozostawił swój ślad na terenie Łazienek – zaprojektował otoczenie pomnika Chopina (o czym mówiliśmy podczas przechadzki po Skarpie Warszawskiej).

Zofii trudny czas okupacji pomogły przetrwać zlecenia o charakterze religijnym, z pewnością wpłynęły one na sferę duchową artystki. To podczas okupacji rzeźbiarka wstąpiła do III Zakonu św. Dominika, obierając imię zakonne Gertruda. Wspólnota była formą życia zakonnego, przeznaczoną dla osób, które nie chciały rezygnować z życia małżeńskiego i rodzinnego.

Zofia Trzcińska-Kamińska zmarła w 1977 roku, spoczęła w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach i zgodnie ze swoją ostatnią wolą została pochowana w habicie.

Similar Posts