|

Ślub Augusta III

Dzisiaj opiszemy Wam pewne spektakularne wydarzenie, które określono jako “ostatnie tak wielkie widowisko w barokowej Europie”. Miało ono miejsce w Dreźnie w 1719 roku i kosztowało 4 mln talarów. Były to uroczystości weselne Fryderyka Augusta (późniejszego Augusta III Sasa) i Marii Józefy (Habsburg).

Twórcą koncepcji tych wydarzeń był sam elektor saski i król polski August II Sas. Scenariusz atrakcji, dbałość o wszelkie szczegóły, cała logistyka trwających miesiąc wydarzeń to popis profesjonalizmu i fantazji organizatorów (przy wsparciu gigantycznego budżetu) były więcej niż imponujące. Przyjrzyjmy się temu jak i co zaplanowano:- 20 sierpnia zaplanowano w Wiedniu ślub, ale przygotowania rozpoczęto z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, by sprostać trudnościom aprowizacyjnym, komunikacyjnym i logistycznym, – w maju rozesłano zaproszenia, wśród gości znalazło się 1257 cudzoziemców,- 31 maja wodowano Bucentaura – galerę wzorowaną na statku weneckich dożów ( którą wypływano w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego na wody Morza Adriatyckiego aby celebrować uroczystości zaślubin Wenecji z morzem) – na której Maria Józefa miała przypłynąć Łabą do Drezna, – w czerwcu rezerwowano stancje dla gości, – od lipca do sierpnia przygotowywano szczegółowy plan uroczystości (w jego tworzeniu osobiście uczestniczył August II): omawiano, planowano i opisywano wszelkie karuzele, turnieje, gry i polowania, a także je wstępnie aranżowano, sprawdzając możliwości realizacji planów w konkretnych warunkach terenowych- w sierpniu szyto ozdobne stroje dla członków pochodów, budowano prowizoryczne teatry i sceny oraz dopracowywano wszelkie szczegóły uroczystości.

We wrześniu wszystkie elementy utworzyły misterny scenariusz, który miał zapewnić zarówno gościom jak i poddanym serie niezapomnianych wrażeń. Ślub książęcej pary odbył się 20 sierpnia 1719 roku w Wiedniu, a dzień później nowożeńcy wyruszyli w stronę Saksonii. Harmonogram wrześniowych uroczystości został rozpisany na miesiąc, przy czym szczególnie intensywne były 22 dni. Zostały one podzielone na siedem cykli i każdemu z nich patronowały wybrane ciała niebieskie: Słońce, Księżyc, Mars, Jupiter, Merkury, Wenus i Saturn i odpowiadające im bóstwa mitologiczne.Ten trwający nieomal miesiąc spektakl nazwano Świętem Siedmiu Planet. Rozpoczął się od pojawienia się siedmiu postaci (planet), które wyłoniły się ze spuszczanych obłoków i krótko prezentowały tematykę rozpoczynających się właśnie poszczególnych atrakcji. Były to różnego rodzaju rywalizacje: pojedynki, gonitwy do pierścienia, rzuty do tarczy, a nagrodami dla zwycięzców były bardzo cenne przedmioty (np. diamentowa szpada, złote zegarki), zaplanowano też uroczyste posiłki, przedstawienia teatralne, operowe, występy akrobatów, polowania, jarmarki, pokazy (np. bicia monet czy mechanizmów działania pieców hutniczych).

Oczywiście zaplanowano też materiały promocyjne w formie drukowanych relacji z wesela, w tym obejmujących wybrane elementy Święta Siedmiu Planet. Uroczystości weselne Fryderyka Augusta Wettyna i Marii Józefy Habsburg były prezentacją aspiracji politycznych, artystycznych, gospodarczych organizatora, a także bogactwa Saksonii, co musiało na współczesnych sprawiać wrażenie niczym nieograniczonej potęgi władcy.Na zdj. Maria Józefa Habsburg i Fryderyk August Wettyn (późniejszy August III Sas)

Similar Posts