| |

Stefan Bem (Bohm)

Grób rodzinny rodziny Bem. Leżą tu pochowani m.in. Stefan i Kacper Bem (Bohm) – ostatni kaci Warszawy.

Stefan Bem był katem w czasie Insurekcji Warszawskiej, to on wieszał po kolei Targowiczan, co z kolei uwiecznił na swojej grafice Jean Pierre Norblin. Zmarł w 1813 roku.

Kacper Bem poszedł w ślady ojca, mimo swej solidności dał się jednak poznać z nie najlepszej strony. Otóż gdy doszło do egzekucji niejakiej Marianny Rozmuszewskiej (służącej, która przyznała się do zabicia swej pryncypałki), kat nie wykonał swojego zadania zbyt dobrze i musiał ciąć aż trzy razy! Oddajmy jednak głos naocznemu świadkowi:

Posadzono ją [Rozmuszewską] na stołku i przymocowano do poręczy sznurami. Kat zebrał jej długie blond włosy i ostrzygł przy samej skórze z tyłu. Zawiązano jej oczy, a kat, ująwszy oburącz miecz szeroki i błyszczący, wywinął nim ponad głową i ciął ją w kark. Głowa się pochyliła na piersi, fontanny krwi trysnęły do góry, ale głowa nie spadła. Zmieszał się kat, ciął raz drugi i trzeci, nim ją od tułowia oddzielił…

Tak czy siak szczęśliwie zachował się grób ostatnich katów Warszawy. Możemy nawet przeczytać dość niestety nieczytelną sentencję na tablicy Stefana Bema:

Tak naznaczyły boskie wyroki

abyś tu położył swe zwłoki

nad zgonem Twoim łzy leje żona

z dziećmi Twoimi osierocona…

Similar Posts