|

Bolesław Lesman

Groby rodziny Lesman możemy znaleźć na co najmniej kilka warszawskich cmentarzach.Bernard Lesman (1815-1878) był znanym księgarzem, wydawcą i nauczycielem. Jego żoną była Regina, córka Antoniego Eisenbauma, dyrektora warszawskiej Szkoły Rabinów. Bernard Lesman pochowany jest na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej.

Syn Bernarda i Reginy zminił wiarę na katalicką i przyjął imię Józef. Mieszkał przy ulicy Nalewki pod numerem 19. Podobnie jak ojciec, wykonywał zawód księgarza. W pewnym momencie swojego życia pragnął pracować na kolei. Jako, że jako Żyd nie miałby szansy na otrzymanie tej pracy, przyjął chrzest i zmienił imię na Jóżef.Izaak (Józef) Lesman zmarł w 1913 roku i na katolicką modłę jest już pochowany z żoną, Heleną. O ich synu Bolesławie słyszeli już Państwo wszyscy.

Bolesław Lesman urodził się najprawdopodobniej w 22 stycznia 1877 roku. Był jednym z najgenialniejszych poetów polskich XX wieku, choć na życie zarabiał jako notariusz w Zamościu.Wszyscy chyba kojarzymy jego leśmianizmy: najdalszość, bezżałoba, bezrozumie etc. Podobnie jak rodzice, pochowany jest na Starych Powązkach.

Bolesław Lesman miał stryjecznego brata, Jana Wiktora. Przyjął on artystyczny pseudonim Brzechwa. Jan Brzechwa. Ten genialny autor bajek dla dzieci i czasem pikantnych powieści dla dorosłych jest pochowany na Powązkach Wojskowych.

Na zdjęciach: groby wspólnego dziadka Jana Brzechwy i Bolesława Leśmiana, Bernarda, grób Bolesława Leśmiana, grób Jana Brzechwy (zdj. własne, Wikipedia).

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *