Pałac Saski
Pałac Saski: widok od strony dziedzińca i ogrodu. Jak Państwo widzą, dziedziniec był duży – zapewne ćwiczyły tam oddziały wojskowe oraz przechadzali się dworzanie i szlachta chcąc się dostać przed oblicze królewskie. Ten dziedziniec – to późniejszy pl. Saski, dzisiaj – plac Piłsudskiego. Z tyłu pałacu rozciągały się ogrody – to dzisiejszy park Saski. Czy widzą Państwo rzeźby ogrodowe – dzieła m.in. Jana Jerzego Plerscha?
Później, po upadku Powstania Listopadowego, pałac został sprzedany rosyjskiemu kupcowi, Iwanowi Skwarcowowi. Ten zlecił przebudowę pałacu. W 1837 roku architekt Adam Idźkowski opracował projekt: rozebrał centralną część pałacu (czyli tę, w której znajdowały się pomieszczenia królewskie) i zastąpił ją kolumnadą w porządku korynckim.
Oficyny boczne zostały gruntownie przebudowane tak, by znajdujące się tam pomieszczenia można było wynajmować. Powstały w ten sposób dwie kamienice połączone kolumnadą.Warszawiacy nie chcieli pogodzić się z utratą królewskiego przecież pałacu i nadal nazywali powstały budynek “Pałacem Saskim”.Później, w 1944 roku, cały ten kompleks został zniszczony. Dzisiaj są plany jego odbudowy.